Založ si blog

My, satelitné štáty, subvencujeme nemeckého spotrebiteľa!

 
Stali sme sa satelitným štátom veľkého Nemecka, takisto ako ostatné východoeurópske krajiny, vrátane Grécka. Nemecké firmy sú v Európe na lúpežnom ťažení a svoje záujmy, ktoré sa Nemcom nepodarilo dosiahnuť vojnovou cestou (1939 – 1945), úspešne presadili tzv. mierovou cestou.

Jedná sa o zjavné diskriminovanie spotrebiteľov vo východoeurópskych krajinách, pre ktorých platia iné ceny v nemeckých obchodných reťazcoch ako pre konzumentov v Nemecku. Stačí si len porovnať ceny v Nemecku s cenami za identické produkty u nás, aby sme si urobili obraz o ich priepastných rozdieloch. Samozrejme v náš neprospech. Každému z nás hrozí riadny šok, keđ zistí, ako nás nemeckí obchodníci nemilosrdne zdierajú, hoci sú dobre oboznámení s výškou našich príjmov, ktoré sú v priemere štyrikrát nižšie ako tie nemecké. Je všeobecne známe, že platy v Nemecku patria k najvyšším v Európe a stupeň chudoby u nich končí na hranici 917,- eur (čo u nás určite nezodpovedá príjmom ani polovici obyvateľstva). Kto teda v Nemecku zarobí menej ako spomínaných 917,- eur, spadá do skupiny obyvateľstva nazývanej „ohrozená chudobou“ a má nárok na sociálne dávky. Kam sa hrabeme my s našimi platmi a dôchodkami? Podľa týchto kritérií sme všetci úbohí žobráci. Do akej kategórie by sa mohol zaradiť prípad chorej matky s dcérou odkialsi z východného Slovenska, ktoré žijú zo 131,- eur bez šporáka, teplej vody, dokonca s rozbitým oknom na kuchyni …? A podobných prípadov je na Slovensku na tisíce.

Na ilustrovanie obrovských diferenciií v cenách vyberám len zopár náhodne vytipovaných výrobkov zo sortimentu. Slovenský konzument je nútený zaplatiť napr. za mydlo CD v drogérii DM 99 centov, kým spotrebiteľ v Nemecku zaplatí len 55 centov. Kilo kávy stojí u nás priemerne 15,- eur, v Nemecku okolo 10,- eur. Za pohár klasickej zaváranej lúskovej fazuľky tu zaplatím 1,89 eur, v Nemecku len 0,89 eur. Takýto nepomer vykazujú aj ostatné potraviny, a navyše aj dovážaná čokoláda a sladkosti, napr. Milka, Lindt alebo Hanuta, ktoré sú u nás v priemere až trikrát drahšie. A tak by som mohla pokračovať v porovnávaní donekonečna, čo by nemalo význam, pretože všetky komodity dosahujú u nás astronomické sumy.
Je mi dokonca známe, že v nemeckých obchodných reťazcoch v Rumunsku sú pracie prášky trikrát drahšie ako v Nemecku! A Rumuni majú pritom ešte nižšie príjmy ako na Slovensku.

Pýtate sa, prečo je to tak? Vysvetlenie je jednoduché. Aby mohli zostať ceny pre spotrebiteľa v Nemecku na nízkej úrovni, musia si to nemecké reťazce niekde vynahradiť. A prečo nie u „untermenschen“ z východu? Bez ohľadu na naše žobrácke príjmy uvalili na nás títo „übermenschen“ nehorázne vysoké ceny, čím subvencujeme nemeckého spotrebiteľa. Nemecký konzument teda na nás profituje a nemecké obchodné reťazce brutálne žmýkajú slovenskú chudobu, čo sa nedá ináč nazvať ako nekresťanské okrádanie. A takto to funguje po celej východnej Európe.

Pýtate sa, kto za tým stojí, kto má na svedomí toto hyenistické obohacovanie na úkor chudoby? Jedným z nich je napríklad majiteľ Lidla a Kauflandu – Dieter Schwarz – ktorý so svojím majetkom 19,4 miliárd dolárov obsadil tento rok tretiu priečku na listine najbohatších Nemcov.

Nielenže si z nás, chudákov, urobili dojnú kravu, ale pre tých „übermenschen“ sme sa stali aj odpadovým košom, kde si dovoľujú dovážať najväčšie šmejdy. Čože, veď pre nich sme len ľudia druhej triedy! Aj keđ si niekto robí reklamu do oblbnutia, že je jednotkou v čerstvosti, napriek tomu zaplavuje slovenský trh podradným, nízkokvalitným, ba niekedy až škodlivým tovarom. Keđže sa nemecké reťazce musia zbaviť svojich vlastných nekvalitných prebytkov, spôsobuje to, že podiel slovenských potravín na pultoch klesá. A kto vykazuje u nás najnižší podiel slovenských potravín? Lidl, so 16-timi percentami, zvyšok je dovezený nemecký a poľský humus. Tým, že reťazce diskriminujú domácich výrobcov a poľnohospodárov a nepripustia ich na trh, vedie to k ich masovej likvidácii. Je pritom dokázané, že slovenské výrobky dosahujú neporovnateľne vyššiu kvalitu.

Som toho názoru, že slovenský spotrebiteľ by mal byť už náročnejší a nekupovať každý šmejd. Lenže nespokojný Slovák si pustí hubu na špacírku akurát doma, namiesto toho, aby sa poriadne obul do zodpovedných obchodníkov. Nechápem, ako môže niekto konzumovať tú smradľavú nemeckú bravčovinu, ktorá chutí, akoby bola marinovaná vo fekáliách. O škodlivosti antibiotík, ktorými sú nemecké prasce a hydina napumpované až po krky, ani nehovorím.

Aj v Čechách nabrali praktiky zahraničných obchodných reťazcov taký nebezpečný trend, že Čechov už prešla trpezlivosť a ich parlament sa chystá konať. Rozhodol sa vydať novelu zákona, ktorý má posilniť pozície domácich potravinárov voči obchodným reťazcom. Ostáva otvorené, či sa k takému ochrannému kroku našich poľnohospodárov a výrobcov pridajú aj naši zodpovední politickí predstavitelia.

Okrem toho je už načase, aby sme aj my spotrebitelia dali najavo svoju nespokojnosť voči tomuto bezuzdnému hyenizmu.

Máte nejaké konštruktívne návrhy, ako na to?

Súťaž o „zlatú istanbulskú mrežu „. Ako Briti vybabrali s diktátorom Erdoganom

24.04.2016

Prípad ZDF-moderátora Böhmermanna, ktorého za svoju posmešnú báseň na tureckého prezidenta Erdogana v Nemecku obžalovali z urážky jeho veličenstva (paragraf 103 "Majestätsbeleidigung" - tak viac »

Hanba vám, príživníci, ktorí parazitujete na slovenskom ľude!

10.04.2016

Celým svetom otriasla aféra Panama Papers a práve sme sa dozvedeli aj to, kto za financovaním celej aféry stojí. Nikoho však neprekvapuje, že všeto spískali USA a miliardár Soros. Hlavným cieľom viac »

Európska cisárovná Angela roztočila biznis s utečencami

22.03.2016

Angela Merkel sa zase nádherne blysla. A tam, kde sa blysne zástupca z národu "übermenschen", ľahne všetko popolom. Je nám to dobre známe z ich neslávnych dejín. Angela Merkel vyjednala v mene viac »

Británia, Rusko, Ukrajina, vlajka, ambasáda, Kyjev

Rusi vyhostili ukrajinskú novinárku. Doma je podozrivá z vlastizrady

13.12.2018 16:44

Okrem vyhostenia musí Bojková zaplatiť aj pokutu vo výške 5000 rubľov (66 eur).

Peniaze, euro, mešec

ECB prestáva nalievať peniaze do ekonomiky, ukončí nákup dlhopisov

13.12.2018 16:16

Európska centrálna banka tento mesiac ukončí program nákupu dlhopisov, ktorým niekoľko rokov podporovala infláciu a hospodársky rast v eurozóne.

lieky,  zdravotníctvo

Ústav pre kontrolu liečiv nariadil stiahnutie lieku Pleumolysin

13.12.2018 15:14

Liek sa používa pri suchom dráždivom kašli, pri zápaloch hltanu, hrtanu, priedušnice a zápaloch priedušiek.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 47356x
Priemerná čítanosť článkov: 3157x

Autor blogu

Kategórie