Založ si blog

Chlieb náš každodenný . ..

 

Povedzme si úprimne, komu dnes chutia tie gumené rožky, čo sa naťahujú ako plastelina a nevypečený, mľazgavý chlieb, ktorého chuť sa jednoducho nedá ani definovať? Za starej éry sme si pochutnávali na chrumkavom pečivku, na chutnom, vypečenom chlebíku a všelijakých iných dobrotkách. Kto by si nepamätal na chrumkavé Dubčekove rožky, rascové pletenky, nadýchaný cmarový, výražkový alebo šumavský chlebík alebo rôznoraké lúpačky … Tie doby sa však už nenávratne pominuli.

Čo nám tu v súčasnosti ponúka obchod, je nehorázna opovážlivosť.Teraz sa začína hľadať vinník za nechutné, mnoho rázy až nepožívateľné pekárenské výrobky a vina sa začína zvaľovať na cenu pšenice alebo dokonca nepriamo aj na našich pekárov. Celá problematika však väzí úplne v inom, než nám je to prezentované. Jednoducho sa tu zamlčuje pravda. Tu nejde o cenu pšenice, ani o pekárov.

Položil si vôbec niekto otázku, kto nám konzumentom diktuje štandardy tejto nízkej, podradnej kvality? A týka sa to spravidla všetkých potravinárskych výrobkov. Na tomto celom marazme sa podieľajú predovšetkým agresívne nemecké obchodné reťazce, ktoré ovládli naše trhy, vytlačili z nich všetku kvalitu a nahradili ju podradným tovarom. Zároveň diktujú ceny, tlačia na slovenských výrobcov a ruinujú ich. Ako môže tunajší pekár vyprodukovať kvalitný výrobok za cenu, ktorá mu nakoniec nepokryje ani náklady? Aká kvalita sa dá očakávať od rožka, ktorý má nadiktovanú výrobnú cenu dva centy? Teraz si to už viem domyslieť, keď sa mi dostane do rúk ten gumený chudák rožok. Ak pekár z existenčných dôvodov nepristane na diktovanú cenu nenásytných reťazcov, môže svoje podnikanie zabaliť.

Reťazce hodia vzápätí na trh zmrazené a v predajni prepečené pekárenské výrobky takej kvality (dovozené od skadekiaľ), ktorá by im v ich rodnej krajine u nemeckých konzumentov za žiadnu cenu neprešla. Takéto experimenty si môžu dovoliť len na nás trpezlivých ovečkách. Od nás sa neočakáva, že by sme prestali kupovať ten nejedlý humus, pretože nemáme inú voľbu. V tomto ohľade sú nemeckí konzumenti oproti nám vo veľkej výhode. Tam je takmer na každom rohu súkromná pekáreň, takže o konkurenciu nie je núdza, a každý pekár sa snaží o kvalitu. Keďže nám reťazce ruinujú jednu pekáreň za druhou, sme odkázaní na ich milosť a nemilosť.

Pýtate sa, prečo vytlačili obchodné reťazce takmer všetkých slovenských výrobcov z trhu? Pretože poľnohospodári v Nemecku sú dotovaní Európskou úniou, pokým slovenskí NIE! Tým pádom nemá slovenský výrobca šance presadiť sa na domácom trhu proti tejto nekalej konkurencii.

Kým v Nemecku stojí bagetka 13 centov, tuná ju nekúpim pod 25 centov. Tá v Nemecku je pritom o polovicu väčšia, vypečená a chrumkavá. Tuná už dlho nekupujem tie podvyživené, nevypečené, lepkavé bagety. Nám tu predhadzujú potraviny, o ktoré by na Západe pes ani labu neotrel. Začínam si už pripadať ako človek tretej triedy.Vyzerá to, akoby si z našej krajiny niekto urobil smetisko, kde vyváža všetky odpady. Už dlho mi ležia v žalúdku tie nestráviteľné západniarske gebuziny. Považujem to za útok na našu kultúru stravovania a na tak vysoký štandard našich potravinárskych výrobkov spred rokov. Úprimne povedané, mám už dosť ich skazených jogurtov, smradľavých vajec, po fekáliách páchnucom bravčovom, dovezenom z Nemecka. A navyše aj vodnatých, nechutných zemiakov, ktorými by moja babička ani prasce nebola kŕmila.

Nám spotrebiteľom zostáva len jedno: sťažovať sa. Sťažovať sa a vrátiť tovar, ktorý je nepožívateľný alebo páchne. Sťažovať sa na nevypečený chlieb, lepkavé pečivo a čokoľvek, čo nezodpovedá slušnej kvalite.
Každý zákazník si musí uvedomiť, že má svoje práva a nikto nemá právo nás považovať za nesvojprávnych idiotov. Ak začneme zodpovedným píliť uši, jedného dňa si uvedomia, čo sa od nich očakáva: KVALITA. Z vlastných skúseností môžem povedať, že ak sa sťažujem, neminie to účinku. Nedávno som oslovila vedúceho v Bille, kde predávali extrémne nevypečené bagetky. Aj keď čosi zamrmlal, že oni to pečú podľa predpisu, o pár dní sa objavilo v regáli pekne vypečené pečivo a odvtedy to funguje. Okrem iného som v jednom obchode vrátila zapáchajúce kura, za čo sa mi dokonca ospravedlnili.

Viem, som len kvapkou v mori a moje ojedinelé akcie nemajú dosah na celé Slovensko. Ale ak sa pripoja ďalší a budú neustále robiť tlak na obchody, musí sa to zmeniť k lepšiemu.

Súťaž o „zlatú istanbulskú mrežu „. Ako Briti vybabrali s diktátorom Erdoganom

24.04.2016

Prípad ZDF-moderátora Böhmermanna, ktorého za svoju posmešnú báseň na tureckého prezidenta Erdogana v Nemecku obžalovali z urážky jeho veličenstva (paragraf 103 "Majestätsbeleidigung" - tak viac »

Hanba vám, príživníci, ktorí parazitujete na slovenskom ľude!

10.04.2016

Celým svetom otriasla aféra Panama Papers a práve sme sa dozvedeli aj to, kto za financovaním celej aféry stojí. Nikoho však neprekvapuje, že všeto spískali USA a miliardár Soros. Hlavným cieľom viac »

Európska cisárovná Angela roztočila biznis s utečencami

22.03.2016

Angela Merkel sa zase nádherne blysla. A tam, kde sa blysne zástupca z národu "übermenschen", ľahne všetko popolom. Je nám to dobre známe z ich neslávnych dejín. Angela Merkel vyjednala v mene viac »

Chášakdží

USA uvalili pre vraždu Chášakdžího sankcie na 17 Saudskoarabov

15.11.2018 17:22

Medzi sankcionovanými sú aj poprední poradcovia korunného princa.

dopravná nehoda, havária

Pri obci Nižná Myšľa narazilo auto do ľudí, zranili sa aj tri deti

15.11.2018 17:06, aktualizované: 17:34

Na mieste zasahovali všetky záchranné zložky.

nemecko, norimberg, zrážka, autobus, hasič

V Norimbergu sa zrazili dva autobusy, najmenej 40 ľudí je zranených

15.11.2018 16:33

Medzi zranenými sú aj deti. Príčina havárie zatiaľ nie je známa.

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Začali sa pojednávania o krivých výpovediach Rómov v kauze policajnej razie

15.11.2018 16:23

Šestica obžalovaných Rómov tvrdí, že policajti zasahovali brutálne a bezdôvodne ich bili.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 47090x
Priemerná čítanosť článkov: 3139x

Autor blogu

Kategórie